Vedtaket betyr at Nordskogen barnehage tas inn igjen i kommunens barnehagetilbud. I tillegg settes det i gang arbeid med å utrede hvordan barnehagetilbudet i Horten bør organiseres fremover – med mål om god kvalitet, riktig kapasitet og et tilbud som er tilpasset behovene i kommunen.
Dette har kommunestyret vedtatt
- Nordskogen barnehage gjenåpnes.
- Kommunen skal utrede ny barnehagestruktur (hvordan barnehagene organiseres og dimensjoneres fremover).
- Videre oppfølging skjer gjennom administrativt arbeid og ny politisk behandling når utredningen er klar.
- Dette er en informasjonssak. Foresatte som berøres direkte vil få egen informasjon gjennom ordinære kanaler.
Hva skjer nå?
Administrasjonen følger opp vedtaket og planlegger gjenåpningen av Nordskogen barnehage. Det vil bli gitt mer informasjon om praktiske forhold, bemanning og oppstart når dette er avklart. Parallelt startes arbeidet med utredning av ny barnehagestruktur, som senere legges frem for politisk behandling.
Utredning av ny barnehagestruktur
En barnehagestrukturutredning handler om hvordan kommunen best kan organisere barnehagetilbudet over tid. Utredningen vil normalt se på blant annet:
- Behov og kapasitet i ulike deler av kommunen (befolkningsutvikling og etterspørsel etter plasser).
- Kvalitet og pedagogisk tilbud, inkludert hensyn til barnas miljø og trivsel.
- Bygg og arealer (egnethet, vedlikehold og eventuelle investeringer).
- Økonomi og ressursbruk, samt bemanningsbehov.
- Helhet i tjenestene, for eksempel samspill med skole og andre oppveksttilbud.
Hva betyr dette for foresatte?
Vedtaket i kommunestyret er et første steg. Dersom barnet ditt eller din barnehageplass blir berørt av endringer, vil du få informasjon direkte. Kommunen vil også publisere oppdatert informasjon på nettsidene etter hvert som praktiske avklaringer er gjort.
Kontakt
Spørsmål kan sendes til barnehagemyndigheten i Horten kommune:
barnehagemyndigheten@horten.kommune.no.
Ofte stilte spørsmål om saken
Denne informasjonen gjelder foresatte som har rett til barnehageplass i Horten kommune, men som per nå har stått uten tilbud og har ventet på avklaring.
Kommunen må fordele barnehageplasser ut fra tilgjengelig kapasitet. I år har vi hatt en spesiell situasjon hvor det har vært for få barnehageplasser, og det betyr at flere får et annet tilbud enn første- eller andrevalget sitt. Det betyr også at flere vil få plass utenfor sitt nærmiljø.
Vi har forståelse for at dette kan oppleves krevende, og beklager at vi ikke kan tilby ønsket løsning til alle i denne omgang.
Dette står i tilbudet du mottar senest innen utgangen av mai.
Svarfrist og informasjon om hvordan du svarer, står i tilbudsbrevet.
Dersom du ikke svarer innen fristen, kan tilbudet bli gitt videre til andre.
Svaralternativene og hva de innebærer, vil komme tydelig fram i tilbudet du mottar i Visma.
Dersom du takker nei til tilbud om barnehageplass, mister du retten til barnehageplass i hovedopptaket.
Dersom barnehagene får ledig kapasitet i løpet av barnehageåret, gjennomføres det supplerende opptak. Barn som står på venteliste, vil da bli vurdert i henhold til barnehagens vedtekter.
Ja. Det er mulig å akseptere tilbud om barnehageplass og samtidig stå på venteliste til et høyere prioritert ønske. Dette gir barnet en barnehageplass, samtidig som dere kan bli vurdert dersom det blir ledig kapasitet senere.
Informasjon om klagerett, klagefrist og hvordan du eventuelt klager, framgår av tilbudsbrevet/vedtaket du mottar.
Kommunen arbeider videre med langsiktige tiltak for å sikre bedre forutsigbarhet og tilstrekkelig barnehagekapasitet over tid. Videre oppfølging vil blant annet skje gjennom arbeidet med barnehagestrukturplanen, som behandles politisk.