Vi vet at «homse» eller «homo» er blant de vanligste skjellsordene i skolegårdene, og at skeive barn blir mer utsatt for mobbing og trakassering enn andre barn. Vi vet videre at mange er redde for å fortelle om følelsene sine, at mange unge homofile sliter med psykiske vansker, og at enkelte har det så vanskelig at de vurder å ta sitt eget liv.
Vi som kommune har derfor et stort ansvar med å formilde viktige verdier, som inkludering, respekt for ulikheter og toleranse til alle barn i kommunen. Vi er også pålagt å bidra til at alle barn og unge får gode barnehage- og skolemiljøer, der de kan føle seg trygge. Dette oppdraget er også gitt oss gjennom de lover og planer som er gjeldene for norske barnehager og skoler.
Som en del av dette arbeidet så flagger både barnehager og skoler med regnbue/pride-flagget en periode i juni måned. Dette er noe alle barnehagene og skolene har ønsket å gjøre. For oss symboliserer flagget kjærlighet, likeverd og respekt for hverandre. Det symboliserer ikke noen politiske synpunkter, det symboliserer utelukkende allmenne verdier. I tillegg kan det bidra til at utrygge barn føler seg litt mer trygge.
Vi har allikevel respekt for at flagget er fremmede for noen foreldre. Vi håper derfor at denne forklaringen bidrar til økt forståelse for hvorfor vi mener det er både viktig og riktig å flagge. Hensynet til barna som har det vanskelig, og samfunnsoppdraget vårt, må veie tyngre enn enkelte voksnes innvendinger.
Vennlig hilsen,
Are Karlsen
Kommunalsjef for kultur, oppvekst og familie