Hedret fersk æresborger

Etter et liv i frivillighetens tjeneste er vi stolte av å presentere Ole Jan Aasen som ny æresborger av Horten.

Dugnadsbygda Nykirke har mange gode ildsjeler og det er ikke for ingen ting at det lokale idrettslaget nylig passerte 100 år med breddeidrett. Da klubben feiret jubileet på Bydgehuset, var det med ordfører tilstede. Hun kvitterte med å utnevne ildsjelen Ole Jan Aasen til ny æresborger av Horten kommune.

– Det er for meg en helt spesiell glede å få løfte fram et menneske som gjennom et langt liv har satt tydelige spor i lokalsamfunnet vårt. En person som har gjort Horten kommune rikere gjennom et helt usedvanlig engasjement, med raushet og stor innsatsvilje, innledet ordfører Christina Bratli.

Hun trakk fram verdier som arbeidsomhet, fellesskap og ansvar som betegnende for Ole Jan Aasens liv i frivillighetens tjeneste. 

Om æresborgeren:

Ole Jan Aasen ble født 29. november 1940 på Aasen gård. Han ble utdannet befal, gikk lærerutdanning og har vært rektor på skolene Falkensten, Fagerheim, Lillås og Kirkevoll. Han har i tillegg vært kultursjef i Re kommune og fredskorpskonsulent. 

Som idrettsmann kan Aasen vise til tolv år som spiller på Nykirkes A-lag. Han var ivrig skiløper, orienteringsløper og syklist. Bak kulissene har han hatt ulike styreverv i Nykirke idrettsforening, Horten O-klubb, Norges Gang- og Turforbund og Norges olympiske komite. 

Ole Jan Aasen har også vært en sentral skikkelse i alt fra Ynglingemarsjen til flere mosjonsløp, for å ikke snakke om innsatsen han har lagt ned i diverse lokale idrettsanlegg. 

Som en del av Løvøykapellets venner har Aasen siden midt på nittitallet vært leder og pådriver og leder for Olsok-feiringene i middelalderkirken. Han var i tillegg produksjonsleder av Løvøyspillet, skrevet av Kurt Aust, i 2008.

På toppen av dette har Ole Jan Aasen utgitt flere lokalhistoriske bøker og gitt ytterlige tallrike bidrag til andre lokalhistoriske publikasjoner, blant annet Borreminner.

– Det som kjennetegner ham, er ikke bare alt han har gjort, men måten han har gjort det på. Med varme. Med raushet. Med en urokkelig tro på fellesskapet. Og med en evne til å få andre med seg. Nykirke og hele Horten kommune er et bedre sted fordi han har vært her – som lærer, som leder, som kulturarbeider, som idrettsmenneske, som frivillig og som medborger. Det er derfor jeg i dypeste takknemmelighet og med stor stolthet jeg i dag utnevner Ole Jan Aasen til æresborger i Horten kommune, avsluttet ordfører Bratli.

Våre æresborgere:

  • Ole Jan Aasen (utnevnt i 2026)
  • Vidar Lønn-Arnesen
  • Rolv Wesenlund
  • Grethe Kausland
  • Olaf Tufte
  • Finn Schjøll 
  • Helge Fjeld
  • Per Bredesen
  • Egil Eikanger
  • Åsta Hjelm Arnesen
  • Reidar Juvodden
  • Kjell Fjellin
  • Olaf Mathisen
  • Wigdis Solberg
  • Leif Preus
  • Wilfred Solberg
  • Gunnar Hansen
  • Anders Kaardahl