Hva kan jeg bygge uten å søke?

Noen mindre tiltak behøver du ikke søke kommunen om.  

Tiltakene fremkommer av plan- og bygningsloven § 20-3 og Byggesaksforskriften § 4-1. Disse fritakene gjelder bare søknadsplikten. Du må fortsatt følge de regler som gjelder i plan- og bygningsloven, byggteknisk forskrift og gjeldende plan for eiendommen din ( kommuneplan, kommunedelplan, reguleringsplan ).  Du er selv ansvarlig for utførelsen.

Viktig å passe på:

  • Unntaket gjelder ikke dersom kommuneplanens arealdel eller reguleringsplan har særskilte bestemmelser.
  • Tiltak som krever dispensasjon fra plan- og bygningsloven, forskrift eller plangrunnlaget er aldri fritatt.
  • Tiltaket må ikke føre til fare eller urimelig ulempe for omgivelsene eller for naboer.
  • For utendørs tiltak må man holde seg fire meter fra nabogrense og innenfor byggegrense langs vei. Med mindre annet er bestemt i lov, forskrift eller plan.
  • En vanlig feil er å overse tomtens tillatte grad av utnyttelse. Mange tomter er fullt utnyttet og da kan det ikke oppføres nye bygg.  Bestemmelser om grad av utnyttelse finnes i reguleringsplanen eller i kommuneplanens bestemmelser.  Se regler for beregning.
  • Ved terrengarbeider må man undersøke om det ligger ledninger i grunnen. Disse skal ikke gis endret overdekning uten at ledningseier har gitt samtykke. Husk også å sjekke om terrengendringen er søknadspliktig.
Fant du det du lette etter?

Kontakt

  • Horten Kommune
    Postboks 10,
    3191 HORTEN
  • Besøk
    Teatergata 11
    3187 HORTEN
  • Telefon
    33 08 50 00
  • E-post
    postmottak@horten.kommune.no
  • Åpningstider
    Hverdager: 08-15.00
  • Organisasjonsnummer
    964 951 284